Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKT430-18PBF
VS-VSKT430-18PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKT430-18PBF
Brief Description
MODULE THY 430A SMAGN-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKT430-18PBF.pdf
Availability of VS-VSKT430-18PBF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-VSKT430-18PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKT430-18PBF
Internal Part NumberEIS-VS-VSKT430-18PBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPCN-DD-016-2014 Rev 00 01/Aug/2014
Standard Package1
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1800V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)-
Current - On State (It (AV)) (Max)430A
Current - On State (It (RMS)) (Max)675A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)15700A, 16400A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSUPER MAGN-A-PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKT430-18PBF
Related LinksVS-VSKT4, VS-VSKT430-18PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKT430-18PBF Details Description
Related parts for VS-VSKT430-18PBF
EVAL MOD FOR THS5671 datasheet.pdf
IC LASER MOUSE SENSOR 20-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
BEARING BLOCK (23341-18) datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8CH ANLG 16SOIC datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 20 AWG GOLD datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf