CUI Inc. VSK-S2-15U
VSK-S2-15U picture photo
Mfg. Part Number
VSK-S2-15U
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
POWER SUPPLY SWITCHING 15V 2W
Datasheet Download
VSK-S2-15U.pdf
Availability of VSK-S2-15U
QUANTITY
VSK-S2-15U Order Process
Ship out your order
Specifications of VSK-S2-15U
Internal Part NumberEIS-VSK-S2-15U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEncapsulated AC-DC Power Supply Series
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVSK-S2 Series Cert of Compliance
3D ModelVSK-S2-15U
PCN Design/SpecificationVSK-S1,VSK- S2 Series 15/Sep/2015
Standard Package22
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesVSK-S2
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 305 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)133mA
Power (Watts)2W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsCommercial
FeaturesOCP, SCP
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Efficiency76%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.33" L x 0.87" W x 0.71" H (33.7mm x 22.2mm x 18.0mm)
Power (Watts) - Max2W
Line Regulation±2%
Load Regulation±5%
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSK-S2-15U
Related LinksVSK-S, VSK-S2-15U Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSK-S2-15U Details Description
Related parts for VSK-S2-15U
IC D/A CONV 16BIT R-R 16-SOIC datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 200V 8A TO252 datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST DL 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
OSC VCXO 50.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT CRIMP PIN datasheet.pdf
2POS,TAB 2.8X0.8,TAB HSG,ASSY, datasheet.pdf