CUI Inc. VSK-S20-24U-T
VSK-S20-24U-T picture photo
Mfg. Part Number
VSK-S20-24U-T
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 20W
Datasheet Download
VSK-S20-24U-T.pdf
Availability of VSK-S20-24U-T
QUANTITY
VSK-S20-24U-T Order Process
Ship out your order
Specifications of VSK-S20-24U-T
Internal Part NumberEIS-VSK-S20-24U-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEncapsulated AC-DC Power Supply Series
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVSK-S20-T Series Cert of Compliance
3D ModelVSK-S20-24U-T
PCN Design/SpecificationVSK-S1,VSK- S2 Series 15/Sep/2015
Standard Package24
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVSK-S20-T
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)850mA
Power (Watts)20W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency85%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.78" L x 2.17" W x 1.26" H (96.1mm x 54.0mm x 32.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSK-S20-24U-T
Related LinksVSK-S2, VSK-S20-24U-T Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSK-S20-24U-T Details Description
Related parts for VSK-S20-24U-T
RES 9.76K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 78UH 820MA 300 MOHM datasheet.pdf
SOCKET LAMP W/XFRMR ILLUM 110VAC datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 18BIT 56TVSOP datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 271MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 295MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 16-48V 1.25A datasheet.pdf