Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKH250-08
VSKH250-08 picture photo
Mfg. Part Number
VSKH250-08
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR DBL LOSCR 800V 250A MAGNAPAK
Datasheet Download
VSKH250-08.pdf
Availability of VSKH250-08
QUANTITY
VSKH250-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKH250-08
Internal Part NumberEIS-VSKH250-08
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State800V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)250A
Current - On State (It (RMS)) (Max)555A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)8500A, 8900A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKH250-08
Related LinksVSKH2, VSKH250-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKH250-08 Details Description
Related parts for VSKH250-08
CONN HEADR BRKWAY .100 30POS STR datasheet.pdf
CONN RCPT 64POS VERT DUAL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf