Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKHF200-12HJ
VSKHF200-12HJ picture photo
Mfg. Part Number
VSKHF200-12HJ
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR MOD PWR 1200V 200A MAGNAPAK
Datasheet Download
VSKHF200-12HJ.pdf
Availability of VSKHF200-12HJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VSKHF200-12HJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKHF200-12HJ
Internal Part NumberEIS-VSKHF200-12HJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)200A
Current - On State (It (RMS)) (Max)444A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)7600A, 8000A
Current - Hold (Ih) (Max)600mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-MAGN-A-PAK™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKHF200-12HJ
Related LinksVSKHF2, VSKHF200-12HJ Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKHF200-12HJ Details Description
Related parts for VSKHF200-12HJ
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 3.5MM datasheet.pdf