Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKL170-16D25
VSKL170-16D25 picture photo
Mfg. Part Number
VSKL170-16D25
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR 1600-2500V 170A MAGN-A-PAK
Datasheet Download
VSKL170-16D25.pdf
Availability of VSKL170-16D25
QUANTITY
VSKL170-16D25 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKL170-16D25
Internal Part NumberEIS-VSKL170-16D25
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)170A
Current - On State (It (RMS)) (Max)377A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)5100A, 5350A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKL170-16D25
Related LinksVSKL17, VSKL170-16D25 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKL170-16D25 Details Description
Related parts for VSKL170-16D25
TVS DIODE 130VWM 209VC SOD123FL datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1W DO41G datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG HD 44POS datasheet.pdf
IC REG BCK BST INV ADJ 1.5A 8DIP datasheet.pdf
IC MPU MIPS-I 150MHZ 179PGA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 16WQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.08K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 2PSI GAUG 3.3V SMT datasheet.pdf
RES 47 OHM 7W 10% AXIAL datasheet.pdf