CUI Inc. VSUU-120-D515
VSUU-120-D515 picture photo
Mfg. Part Number
VSUU-120-D515
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 15V 120W
Datasheet Download
VSUU-120-D515.pdf
Availability of VSUU-120-D515
QUANTITY
VSUU-120-D515 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSUU-120-D515
Internal Part NumberEIS-VSUU-120-D515
Standard Package1
Number of Outputs2
Voltage - Input90 ~ 260 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 215V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)15A, 6A
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSUU-120-D515
Related LinksVSUU-1, VSUU-120-D515 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSUU-120-D515 Details Description
Related parts for VSUU-120-D515
RES 0.51 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 675V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 1.18M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ENCLOSED SWES E6TOP ROLLER ARM datasheet.pdf
CONN STR RCPT SET SCRW SKT BLK datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
CAP FILM 2NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf