FFF VT07218000J0G
VT07218000J0G picture photo
Mfg. Part Number
VT07218000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB RISING CLAMP 180D
Datasheet Download
VT07218000J0G.pdf
Availability of VT07218000J0G
QUANTITY
VT07218000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of VT07218000J0G
Internal Part NumberEIS-VT07218000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesVT
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level7
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VT07218000J0G
Related LinksVT0721, VT07218000J0G Datasheet, FFF Distributor
VT07218000J0G Details Description
Related parts for VT07218000J0G
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN SHUNT .100" 14POS GOLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 3W 6327 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 125 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 230 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
OSC MEMS 36.6670MHZ CMOS SMD datasheet.pdf