TE Connectivity Raychem Circuit Protection VTP175DF
VTP175DF picture photo
Mfg. Part Number
VTP175DF
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH PTC RESET 1.75A STRAP
Datasheet Download
VTP175DF.pdf
Availability of VTP175DF
QUANTITY
VTP175DF Order Process
Ship out your order
Specifications of VTP175DF
Internal Part NumberEIS-VTP175DF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
Circuit Protection PolySwitch Strap Battery Devices
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingBulk
Voltage - Max16V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)1.75A
Current - Trip (It)3.6A
R Min/Max0.029 ~ 0.051 Ohm
Time to Trip5s
Package / CaseStrap
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VTP175DF
Related LinksVTP1, VTP175DF Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
VTP175DF Details Description
Related parts for VTP175DF
SCR INVERTER 1200V 330A A-PUK datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SOT23-6 datasheet.pdf
FILTER ULTRA-COMPACT 3-PHASE 55A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
ADAPTER 24TSSOP TO 24DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H R/A datasheet.pdf