IXYS Corporation VU068-08N07
VU068-08N07 picture photo
Mfg. Part Number
VU068-08N07
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
3 PHASE BRIDGE RECTIFIER 800V 68
Datasheet Download
VU068-08N07.pdf
Availability of VU068-08N07
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VU068-08N07 Order Process
Ship out your order
Specifications of VU068-08N07
Internal Part NumberEIS-VU068-08N07
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeThree Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)800V
Current - DC Forward (If) (Max)68A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VU068-08N07
Related LinksVU068, VU068-08N07 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
VU068-08N07 Details Description
Related parts for VU068-08N07
IC SUPERVISOR 4.60V HIGH TO92 datasheet.pdf