IXYS Corporation VW2X60-12IO1
VW2X60-12IO1 picture photo
Mfg. Part Number
VW2X60-12IO1
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MODULE AC CTLR 2X60A 1200V V1-A
Datasheet Download
VW2X60-12IO1.pdf
Availability of VW2X60-12IO1
QUANTITY
VW2X60-12IO1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VW2X60-12IO1
Internal Part NumberEIS-VW2X60-12IO1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBox
Structure2-Phase Controller - All SCRs
Number of SCRs, Diodes4 SCRs
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)100mA
Current - On State (It (AV)) (Max)27A
Current - On State (It (RMS)) (Max)43A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)520A, 560A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VW2X60-12IO1
Related LinksVW2X60, VW2X60-12IO1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
VW2X60-12IO1 Details Description
Related parts for VW2X60-12IO1
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SURFACE BELT 1/2X18" A VFN datasheet.pdf
GUIDE RAIL 220MM datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf