CUI Inc. VWRBT2-D24-S12-SMT-TR
VWRBT2-D24-S12-SMT-TR picture photo
Mfg. Part Number
VWRBT2-D24-S12-SMT-TR
Brief Description
CONVERTER DC/DC 2W 12V 0.16A SMD
Datasheet Download
VWRBT2-D24-S12-SMT-TR.pdf
Availability of VWRBT2-D24-S12-SMT-TR
QUANTITY
VWRBT2-D24-S12-SMT-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of VWRBT2-D24-S12-SMT-TR
Internal Part NumberEIS-VWRBT2-D24-S12-SMT-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVWRBT2-SMT Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Series 30/Apr/2014
Standard Package200
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVWRBT2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)167mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case16-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.94" L x 0.54" W x 0.30" H (23.9mm x 13.7mm x 7.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VWRBT2-D24-S12-SMT-TR
Related LinksVWRBT2-D24, VWRBT2-D24-S12-SMT-TR Datasheet, CUI Inc. Distributor
VWRBT2-D24-S12-SMT-TR Details Description
Related parts for VWRBT2-D24-S12-SMT-TR
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 0.15A SC82AB datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 3W DO214AA datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ12 13 OLIV datasheet.pdf
INPUT MODULE 8 DIGITAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 0.5MM 16POS 0.152M datasheet.pdf
PROCESS METER 4-20MA LCD PNL MT datasheet.pdf
INSERT MALE 16POS+1GND SCREW datasheet.pdf