CUI Inc. VWRBT3-D24-S3.3-SMT-TR
VWRBT3-D24-S3.3-SMT-TR picture photo
Mfg. Part Number
VWRBT3-D24-S3.3-SMT-TR
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W
Datasheet Download
VWRBT3-D24-S3.3-SMT-TR.pdf
Availability of VWRBT3-D24-S3.3-SMT-TR
QUANTITY
VWRBT3-D24-S3.3-SMT-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of VWRBT3-D24-S3.3-SMT-TR
Internal Part NumberEIS-VWRBT3-D24-S3.3-SMT-TR
FamilyDC DC Converters
SeriesVWRBT3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)833mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case16-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.94" L x 0.54" W x 0.30" H (23.9mm x 13.7mm x 7.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency72%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VWRBT3-D24-S3.3-SMT-TR
Related LinksVWRBT3-D24-, VWRBT3-D24-S3.3-SMT-TR Datasheet, CUI Inc. Distributor
VWRBT3-D24-S3.3-SMT-TR Details Description
Related parts for VWRBT3-D24-S3.3-SMT-TR
CAP FILM 3300PF 2% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 50W TO204AD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 7.1PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
47000UF 10V 30X50MM 85C 12000H datasheet.pdf