Omron VX-016-1A3
VX-016-1A3 picture photo
Mfg. Part Number
VX-016-1A3
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SW BASIC SPDT .1A .187QC 125V
Datasheet Download
VX-016-1A3.pdf
Availability of VX-016-1A3
QUANTITY
VX-016-1A3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VX-016-1A3
Internal Part NumberEIS-VX-016-1A3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesVX
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque30gf
Release Force-
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.031" (0.8mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.815" (20.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life1,000,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VX-016-1A3
Related LinksVX-01, VX-016-1A3 Datasheet, Omron Distributor
VX-016-1A3 Details Description
Related parts for VX-016-1A3
DIODE GEN PURP 600V 5A DPAK datasheet.pdf
RES ARRAY 22 RES 1K OHM 24DRT datasheet.pdf
CAP THIN FILM 6.8PF 25V 0402 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SNT-4A datasheet.pdf
PILOT LIGHT ROUND YLW 14VAC/DC datasheet.pdf
LED 17.46MM BLUE DIFF PANEL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 19.20MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
26500 5C 5#20 PIN PLUG LC W/BS datasheet.pdf
60V NPN low sat medium power transistor IC datasheet.pdf