Vishay/BCcomponents VY1150K31U2JG6UV0
VY1150K31U2JG6UV0 picture photo
Mfg. Part Number
VY1150K31U2JG6UV0
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 760VAC U2J RADIAL
Datasheet Download
VY1150K31U2JG6UV0.pdf
Availability of VY1150K31U2JG6UV0
QUANTITY
VY1150K31U2JG6UV0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY1150K31U2JG6UV0
Internal Part NumberEIS-VY1150K31U2JG6UV0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY1.stp
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVY1
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance15pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY1150K31U2JG6UV0
Related LinksVY1150K3, VY1150K31U2JG6UV0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY1150K31U2JG6UV0 Details Description
Related parts for VY1150K31U2JG6UV0
LED 7-SEG 3DIG CC RED RHDP .56" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 24V datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 100 OHM 0606 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23-3L datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 91 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf