Vishay/BCcomponents VY1471M31Y5UG63V0
VY1471M31Y5UG63V0 picture photo
Mfg. Part Number
VY1471M31Y5UG63V0
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VY1471M31Y5UG63V0.pdf
Availability of VY1471M31Y5UG63V0
QUANTITY
VY1471M31Y5UG63V0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY1471M31Y5UG63V0
Internal Part NumberEIS-VY1471M31Y5UG63V0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY1.stp
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVY1
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY1471M31Y5UG63V0
Related LinksVY1471M3, VY1471M31Y5UG63V0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY1471M31Y5UG63V0 Details Description
Related parts for VY1471M31Y5UG63V0
IC FLASH 16MBIT 70NS 45CBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 18-75VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TFT VGA INDOOR/OUTDOOR USB HOST datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 6A datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 178K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf