Vishay/BCcomponents VY2472M49Y5UG6TV5
VY2472M49Y5UG6TV5 picture photo
Mfg. Part Number
VY2472M49Y5UG6TV5
Brief Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VY2472M49Y5UG6TV5.pdf
Availability of VY2472M49Y5UG6TV5
QUANTITY
VY2472M49Y5UG6TV5 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2472M49Y5UG6TV5
Internal Part NumberEIS-VY2472M49Y5UG6TV5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVY2.stp
Standard Package500
SeriesVY2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2472M49Y5UG6TV5
Related LinksVY2472M4, VY2472M49Y5UG6TV5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2472M49Y5UG6TV5 Details Description
Related parts for VY2472M49Y5UG6TV5
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 6V datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 4POS .100 TIN datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTH W/VCO 36-LLP datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 8A TO263AB datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24LLP datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 145POS GOLD datasheet.pdf