CUI Inc. VYB15W-Q48-D5-H
VYB15W-Q48-D5-H picture photo
Mfg. Part Number
VYB15W-Q48-D5-H
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-5V 1.5A THRU
Datasheet Download
VYB15W-Q48-D5-H.pdf
Availability of VYB15W-Q48-D5-H
QUANTITY
VYB15W-Q48-D5-H Order Process
Ship out your order
Specifications of VYB15W-Q48-D5-H
Internal Part NumberEIS-VYB15W-Q48-D5-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVYB15W Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/May/2013
Standard Package24
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVYB15W
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesWith Remote On/Off and UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.18" W x 0.89" H (50.8mm x 30.0mm x 22.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VYB15W-Q48-D5-H
Related LinksVYB15W-, VYB15W-Q48-D5-H Datasheet, CUI Inc. Distributor
VYB15W-Q48-D5-H Details Description
Related parts for VYB15W-Q48-D5-H
CONN HEADER .100 DUAL STR 26POS datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 150V 0605 datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 200MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 136 I/O 208QFP datasheet.pdf
CABLE 15POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf