CUI Inc. VYB15W-Q48-S15
VYB15W-Q48-S15 picture photo
Mfg. Part Number
VYB15W-Q48-S15
Brief Description
CONVERTER DC/DC 15W 15V 1A
Datasheet Download
VYB15W-Q48-S15.pdf
Availability of VYB15W-Q48-S15
QUANTITY
VYB15W-Q48-S15 Order Process
Ship out your order
Specifications of VYB15W-Q48-S15
Internal Part NumberEIS-VYB15W-Q48-S15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVYB15W Series Cert of Compliance
Featured ProductVYB Series High Efficiency Converters
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/May/2013
Standard Package7
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVYB15W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.44" H (50.8mm x 25.4mm x 11.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VYB15W-Q48-S15
Related LinksVYB15W-, VYB15W-Q48-S15 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VYB15W-Q48-S15 Details Description
Related parts for VYB15W-Q48-S15
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 3.79K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 46MM datasheet.pdf
SGE-245-2-1200 02000C SFTY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 635MA 400 MOHM SMD datasheet.pdf
IMPACT DC 3X10 GL SN datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 82POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
FUSE CANADIAN D TYPE 250V TIME datasheet.pdf