CUI Inc. VYC30W-Q24-D5-H
VYC30W-Q24-D5-H picture photo
Mfg. Part Number
VYC30W-Q24-D5-H
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-5V 3A THRU
Datasheet Download
VYC30W-Q24-D5-H.pdf
Availability of VYC30W-Q24-D5-H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VYC30W-Q24-D5-H Order Process
Ship out your order
Specifications of VYC30W-Q24-D5-H
Internal Part NumberEIS-VYC30W-Q24-D5-H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVYC30W Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/May/2013
Standard Package20
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVYC30W
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A, 3A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesWith Remote On/Off and UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.82" W x 0.91" H (50.8mm x 46.2mm x 23.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VYC30W-Q24-D5-H
Related LinksVYC30W-, VYC30W-Q24-D5-H Datasheet, CUI Inc. Distributor
VYC30W-Q24-D5-H Details Description
Related parts for VYC30W-Q24-D5-H
Connector Receptacle 41 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
28P MTA100 FD THR ASSY NAT datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONTROL TEMP ANALOG/REL OUT 24V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
LED XPC 485NM BLUE 30.6LM SMD datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 16POS DUAL SMD datasheet.pdf