Winbond Electronics Corp. W25B40VSNIG
W25B40VSNIG picture photo
Mfg. Part Number
W25B40VSNIG
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 4MBIT 40MHZ 8SOIC
Datasheet Download
W25B40VSNIG.pdf
Availability of W25B40VSNIG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
W25B40VSNIG Order Process
Ship out your order
Specifications of W25B40VSNIG
Internal Part NumberEIS-W25B40VSNIG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesSpiFlash®
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size4M (512K x 8)
Speed40MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W25B40VSNIG
Related LinksW25B4, W25B40VSNIG Datasheet, Winbond Electronics Corp. Distributor
W25B40VSNIG Details Description
Related parts for W25B40VSNIG
CONN RECEPT PIN .015-.025" .300" datasheet.pdf
OSC MEMS 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 6SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
RES 910K OHM 1W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEADER PIN 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 670MA 730 MOHM datasheet.pdf