Winbond Electronics Corp. W25P20VSNIG
W25P20VSNIG picture photo
Mfg. Part Number
W25P20VSNIG
Brief Description
IC FLASH 2MBIT 40MHZ 8SOIC
Datasheet Download
W25P20VSNIG.pdf
Availability of W25P20VSNIG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
W25P20VSNIG Order Process
Ship out your order
Specifications of W25P20VSNIG
Internal Part NumberEIS-W25P20VSNIG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesSpiFlash®
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size2M (256K x 8)
Speed40MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W25P20VSNIG
Related LinksW25P2, W25P20VSNIG Datasheet, Winbond Electronics Corp. Distributor
W25P20VSNIG Details Description
Related parts for W25P20VSNIG
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN JUMPER TERM BLOCK 12.0MM datasheet.pdf
DOOR STEEL 62.75X19.33" BE/GY datasheet.pdf
CONN SPADE FLANGE 16-22AWG #6 datasheet.pdf
RES 181 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 5.05K OHM .3W 1% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK JUMPER datasheet.pdf
MST BARRIER 22X20" 6.5MIL 100PK datasheet.pdf
FIXED IND 2.6NH 900MA 70 MOHM datasheet.pdf