Winbond Electronics Corp. W25Q16DVZPIG
W25Q16DVZPIG picture photo
Mfg. Part Number
W25Q16DVZPIG
Brief Description
IC FLASH 16MBIT 104MHZ 8WSON
Datasheet Download
W25Q16DVZPIG.pdf
Availability of W25Q16DVZPIG
QUANTITY
W25Q16DVZPIG Order Process
Ship out your order
Specifications of W25Q16DVZPIG
Internal Part NumberEIS-W25Q16DVZPIG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesSpiFlash®
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size16M (2M x 8)
Speed104MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WSON (6x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W25Q16DVZPIG
Related LinksW25Q16, W25Q16DVZPIG Datasheet, Winbond Electronics Corp. Distributor
W25Q16DVZPIG Details Description
Related parts for W25Q16DVZPIG
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
SSD 128GB 2.5" UATA datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC DECODE/DEMUX 4-16 24-DIP datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.4KV 500A DO200AB datasheet.pdf
RES SMD 9.53KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
DIE SET 250 MCM datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
IC MMIC AMP LNA GAAS 24SMD datasheet.pdf
RECTANGULAR I/O RECPT 20POS datasheet.pdf