TE Connectivity Potter & Brumfield Relays W28-XT1A-8
W28-XT1A-8 picture photo
Mfg. Part Number
W28-XT1A-8
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 32VDC
Datasheet Download
W28-XT1A-8.pdf
Availability of W28-XT1A-8
QUANTITY
W28-XT1A-8 Order Process
Ship out your order
Specifications of W28-XT1A-8
Internal Part NumberEIS-W28-XT1A-8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Breakers
Featured ProductCircuit Breakers
3D Model7-1393250-3.pdf
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesW28
Breaker TypeThermal
Current Rating8A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC32V
Number of Poles1
Actuator TypePush to Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W28-XT1A-8
Related LinksW28-X, W28-XT1A-8 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
W28-XT1A-8 Details Description
Related parts for W28-XT1A-8
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.8 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
IC DSP FLOAT-POINT 141CPGA datasheet.pdf
RES 75 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 3W DO204AL datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
PDU 3-PHASE MONITORED 208V 5.7KW datasheet.pdf