ebm-papst Inc. W2G115-AG71-12
W2G115-AG71-12 picture photo
Mfg. Part Number
W2G115-AG71-12
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 127X38MM 24VDC TERM
Datasheet Download
W2G115-AG71-12.pdf
Availability of W2G115-AG71-12
QUANTITY
W2G115-AG71-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of W2G115-AG71-12
Internal Part NumberEIS-W2G115-AG71-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAccessories Quick Reference
Part Number Guide
Product Training ModulesMoving Air Efficiently
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesW2G115
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 127mm L x 127mm H x 38mm W
Air Flow160.0 CFM (4.53m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise52 dB(A)
Power (Watts)12.0W
RPM4050 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range16 ~ 28VDC
Life Expectancy-
Material - FrameAluminum
Material - BladeSteel
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W2G115-AG71-12
Related LinksW2G115-, W2G115-AG71-12 Datasheet, ebm-papst Inc. Distributor
W2G115-AG71-12 Details Description
Related parts for W2G115-AG71-12
FIXED IND 1UH 1A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
IC AMPLIFIER ULT LONOISE SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 48POS PNL MT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
IC MCU 16K EPROM FLASH 44PLCC datasheet.pdf
LABEL INVNTRY CNTRL 1.5"X0.63" datasheet.pdf