AVX Corporation W3F11A4718AT1F
W3F11A4718AT1F picture photo
Mfg. Part Number
W3F11A4718AT1F
Manufacturer
Product Category
Feed Through Capacitors
Brief Description
CAP FEEDTHRU 470PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
W3F11A4718AT1F.pdf
Availability of W3F11A4718AT1F
QUANTITY
W3F11A4718AT1F Order Process
Ship out your order
Specifications of W3F11A4718AT1F
Internal Part NumberEIS-W3F11A4718AT1F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponents for Alternate Energy Applications
Surface Mount FeedThru Filters
Component Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Filters
FamilyFeed Through Capacitors
SeriesW3F
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Voltage100V
Current300mA
DC Resistance (DCR)600 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric), 4 PC Pad
Height (Max)0.050" (1.27mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Thread Size-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W3F11A4718AT1F
Related LinksW3F11A4, W3F11A4718AT1F Datasheet, AVX Corporation Distributor
W3F11A4718AT1F Details Description
Related parts for W3F11A4718AT1F
RES MO 2W 82.5 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 675V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 1.46K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC P600 datasheet.pdf
RES 9.31 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
PF VERT SIGHDR STD96MM5R datasheet.pdf
CONN EDGE .100 18POS HL LOW P datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf