United Chemi-Con EKZE101ELL101MK16S
EKZE101ELL101MK16S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE101ELL101MK16S
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EKZE101ELL101MK16S.pdf
Availability of EKZE101ELL101MK16S
QUANTITY
EKZE101ELL101MK16S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE101ELL101MK16S
Internal Part NumberEIS-EKZE101ELL101MK16S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current750mA
Impedance110 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE101ELL101MK16S
Related LinksEKZE101EL, EKZE101ELL101MK16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE101ELL101MK16S Details Description
Related parts for EKZE101ELL101MK16S
MOSFET N-CH 100V 0.9A TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 295 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN SHROUDED HEADER HDR 10 POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 60V 5W T18 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X7T 0805 datasheet.pdf
DIA 6.5MM 4MM ROBTC PNP NO datasheet.pdf
CAP POLY 680UF 20% 10V SMD datasheet.pdf