AVX Corporation W4L14Z474MAT1S
W4L14Z474MAT1S picture photo
Mfg. Part Number
W4L14Z474MAT1S
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 4V X7S 0306
Datasheet Download
W4L14Z474MAT1S.pdf
Availability of W4L14Z474MAT1S
QUANTITY
W4L14Z474MAT1S Order Process
Ship out your order
Specifications of W4L14Z474MAT1S
Internal Part NumberEIS-W4L14Z474MAT1S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesIDC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0306 (0816 Metric)
Size / Dimension0.032" L x 0.063" W (0.81mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Multi-Terminal)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W4L14Z474MAT1S
Related LinksW4L14Z4, W4L14Z474MAT1S Datasheet, AVX Corporation Distributor
W4L14Z474MAT1S Details Description
Related parts for W4L14Z474MAT1S
Connector Receptacle 88 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 12POS 2MM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 0.14 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf