Vishay Semiconductor/Diodes Division GP10G-4004-E3/54
GP10G-4004-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
GP10G-4004-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Datasheet Download
GP10G-4004-E3/54.pdf
Availability of GP10G-4004-E3/54
QUANTITY
GP10G-4004-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP10G-4004-E3/54
Internal Part NumberEIS-GP10G-4004-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP10G-4004-E3/54
Related LinksGP10G-40, GP10G-4004-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GP10G-4004-E3/54 Details Description
Related parts for GP10G-4004-E3/54
IC REG LDO 2.5V 0.15A 5USMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC IDIC PLASSTIC TRANSPONDER datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 10A AC datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SGE-245-2-1600L 10000C SFTY EDGE datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V HCSL 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf