TE Connectivity Potter & Brumfield Relays W58-XB1A6B-15
W58-XB1A6B-15 picture photo
Mfg. Part Number
W58-XB1A6B-15
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC
Datasheet Download
W58-XB1A6B-15.pdf
Availability of W58-XB1A6B-15
QUANTITY
W58-XB1A6B-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of W58-XB1A6B-15
Internal Part NumberEIS-W58-XB1A6B-15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesW58
Breaker TypeThermal
Current Rating15A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC50V
Number of Poles1
Actuator TypePush to Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W58-XB1A6B-15
Related LinksW58-XB, W58-XB1A6B-15 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
W58-XB1A6B-15 Details Description
Related parts for W58-XB1A6B-15
IC REG LDO 1.8V/3.3V 10MLF datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 1A 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC BUFFER/LINEDVR DUAL 8XSON datasheet.pdf
RES 422 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 3POS SNGL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS SMD SNGL ROW datasheet.pdf