Winbond Electronics Corp. W631GU6KB15I TR
W631GU6KB15I TR picture photo
Mfg. Part Number
W631GU6KB15I TR
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
1G DDR3L SDRAM 1.35V X16 IND 667
Datasheet Download
W631GU6KB15I TR.pdf
Availability of W631GU6KB15I TR
QUANTITY
W631GU6KB15I TR Order Process
Ship out your order
Specifications of W631GU6KB15I TR
Internal Part NumberEIS-W631GU6KB15I TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeDDR3L SDRAM
Memory Size1G (64M x 16)
Speed667MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.283 V ~ 1.45 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case96-TFBGA
Supplier Device Package96-WBGA (9x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W631GU6KB15I TR
Related LinksW631GU6, W631GU6KB15I TR Datasheet, Winbond Electronics Corp. Distributor
W631GU6KB15I TR Details Description
Related parts for W631GU6KB15I TR
IDC CABLE - MDM10T/MC10F/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
LED 5MM VERT LOW CUR GRN PC MNT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/1.1V 0.3A 12TMLF datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ISL5426A MUX datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
DSUB 26 M CRIMP F0 HD CLIN ZIN datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 10W datasheet.pdf