Ohmite WHA560FE
WHA560FE picture photo
Mfg. Part Number
WHA560FE
Brief Description
RES 560 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
WHA560FE.pdf
Availability of WHA560FE
QUANTITY
WHA560FE Order Process
Ship out your order
Specifications of WHA560FE
Internal Part NumberEIS-WHA560FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
SeriesWH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)560
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHA560FE
Related LinksWHA5, WHA560FE Datasheet, Ohmite Distributor
WHA560FE Details Description
Related parts for WHA560FE
TERM SOLDER TURRET .151" .156"L datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 520V 4A DO201AD datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FUSE GAUGE TERM SPRING 10-12AWG datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
HOLD DOWN BLADE datasheet.pdf
IC REG LDO 5.3V 75MA SNT4A datasheet.pdf