Ohmite WHD100FET
WHD100FET picture photo
Mfg. Part Number
WHD100FET
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
WHD100FET.pdf
Availability of WHD100FET
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
WHD100FET Order Process
Ship out your order
Specifications of WHD100FET
Internal Part NumberEIS-WHD100FET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWH
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.533" L (5.50mm x 13.54mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHD100FET
Related LinksWHD1, WHD100FET Datasheet, Ohmite Distributor
WHD100FET Details Description
Related parts for WHD100FET
RES SMD 422 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
K TYPE INCONEL .125 datasheet.pdf
RES 8K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf