TT Electronics/Welwyn WHS2-100RJA25
WHS2-100RJA25 picture photo
Mfg. Part Number
WHS2-100RJA25
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
WHS2-100RJA25.pdf
Availability of WHS2-100RJA25
QUANTITY
WHS2-100RJA25 Order Process
Ship out your order
Specifications of WHS2-100RJA25
Internal Part NumberEIS-WHS2-100RJA25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOn Line Input Resistors
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWHS
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.354" L (3.60mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHS2-100RJA25
Related LinksWHS2-1, WHS2-100RJA25 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
WHS2-100RJA25 Details Description
Related parts for WHS2-100RJA25
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
CABLE DB25M-36M CENTRONICS 1.8M datasheet.pdf
CAP CER 150PF 300V 1111 datasheet.pdf
IC PLL WAN EBU SGL 68-VFQFPN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
SENSOR PRES 160M DIFF 3.3V SMD datasheet.pdf