TT Electronics/Welwyn WHS3-68RJA1
WHS3-68RJA1 picture photo
Mfg. Part Number
WHS3-68RJA1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
WHS3-68RJA1.pdf
Availability of WHS3-68RJA1
QUANTITY
WHS3-68RJA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of WHS3-68RJA1
Internal Part NumberEIS-WHS3-68RJA1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOn Line Input Resistors
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWHS
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)