TT Electronics/Welwyn WHS3-68RJA1
WHS3-68RJA1 picture photo
Mfg. Part Number
WHS3-68RJA1
Brief Description
RES 68 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
WHS3-68RJA1.pdf
Availability of WHS3-68RJA1
QUANTITY
WHS3-68RJA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of WHS3-68RJA1
Internal Part NumberEIS-WHS3-68RJA1
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHS3-68RJA1
Related LinksWHS3-, WHS3-68RJA1 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
WHS3-68RJA1 Details Description
Related parts for WHS3-68RJA1
MOD AC OUTPUT 125VAC 12VDC-IN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 1.25MM 20POS SMD R/A datasheet.pdf
SWITCH LEVER LEFT SPST-NC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RF ANTENNA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf