Vishay/BCcomponents WKP222KCPERUKR
WKP222KCPERUKR picture photo
Mfg. Part Number
WKP222KCPERUKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKP222KCPERUKR.pdf
Availability of WKP222KCPERUKR
QUANTITY
WKP222KCPERUKR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKP222KCPERUKR
Internal Part NumberEIS-WKP222KCPERUKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWKP
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKP222KCPERUKR
Related LinksWKP222K, WKP222KCPERUKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKP222KCPERUKR Details Description
Related parts for WKP222KCPERUKR
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
TRANSF CURRENT SENSE 720UH SMD datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 15NS 208PQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
LPAQB20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf