Vishay/BCcomponents WKP222MCPEH0KR
WKP222MCPEH0KR picture photo
Mfg. Part Number
WKP222MCPEH0KR
Brief Description
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKP222MCPEH0KR.pdf
Availability of WKP222MCPEH0KR
QUANTITY
WKP222MCPEH0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKP222MCPEH0KR
Internal Part NumberEIS-WKP222MCPEH0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKP222MCPEH0KR
Related LinksWKP222M, WKP222MCPEH0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKP222MCPEH0KR Details Description
Related parts for WKP222MCPEH0KR
SENSOR MAG SPST 13-19AT CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK DIV ISO 8UMAX datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 18pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 150 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 500MM X 500MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.27UF RADIAL datasheet.pdf