Vishay/BCcomponents WKP392MCPEJXKR
WKP392MCPEJXKR picture photo
Mfg. Part Number
WKP392MCPEJXKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3900PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKP392MCPEJXKR.pdf
Availability of WKP392MCPEJXKR
QUANTITY
WKP392MCPEJXKR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKP392MCPEJXKR
Internal Part NumberEIS-WKP392MCPEJXKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWKP
PackagingBulk
Capacitance3900pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKP392MCPEJXKR
Related LinksWKP392M, WKP392MCPEJXKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKP392MCPEJXKR Details Description
Related parts for WKP392MCPEJXKR
CAP CER 120PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 0.6X3.5MM 7.13" datasheet.pdf
UMMQ-0500-0500-A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 455MA 300 MOHM datasheet.pdf