B&B SmartWorx, Inc. WLNB-ET-DP101
WLNB-ET-DP101 picture photo
Mfg. Part Number
WLNB-ET-DP101
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
MODULE 802.11B ETHERNET BRIDGE
Datasheet Download
WLNB-ET-DP101.pdf
Availability of WLNB-ET-DP101
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
WLNB-ET-DP101 Order Process
Ship out your order
Specifications of WLNB-ET-DP101
Internal Part NumberEIS-WLNB-ET-DP101
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package50
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
Series-
PackagingBulk
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD > 1GHZ
Protocol-
ModulationDBPSK, DQPSK, CCK
Frequency2.4GHz
Data Rate54Mbps
Power - Output15dBm
Sensitivity-90dBm
Serial Interfaces-
Antenna TypeNot Included, U.FL
Memory Size512kB Flash, 126kB SRAM
Voltage - Supply3.3V
Current - Receiving350mA
Current - Transmitting420mA
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WLNB-ET-DP101
Related LinksWLNB-E, WLNB-ET-DP101 Datasheet, B&B SmartWorx, Inc. Distributor
WLNB-ET-DP101 Details Description
Related parts for WLNB-ET-DP101
HEADER OPEN SLOT 2LVL.300 10POS datasheet.pdf
LAMP PANEL 28V WHITE, RED, GREEN datasheet.pdf
KIT EVAL 33999 16OUTPUT SW W/SPI datasheet.pdf
RES 133 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR RED datasheet.pdf
RES 234 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100" GOLD datasheet.pdf
IC CTLR PB 2CH CONFIG 6-SON datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.67A 44 MOHM datasheet.pdf