Cornell Dubilier Electronics WMF1S33K-F
WMF1S33K-F picture photo
Mfg. Part Number
WMF1S33K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 100VDC AXIAL
Datasheet Download
WMF1S33K-F.pdf
Availability of WMF1S33K-F
QUANTITY
WMF1S33K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of WMF1S33K-F
Internal Part NumberEIS-WMF1S33K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesWMF
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC65V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.685" L (6.50mm x 17.40mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WMF1S33K-F
Related LinksWMF1S, WMF1S33K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
WMF1S33K-F Details Description
Related parts for WMF1S33K-F
VARISTOR 420V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.062DIA SILVER datasheet.pdf
HEAT SINK 35MM X 35MM X 14.5MM datasheet.pdf
KNOB SKIRTED THERMOSET 1/4" datasheet.pdf
SHORT LINK COMB INSUL DIN 4POLE datasheet.pdf
CHOKE COM MODE QUAD 100UH 8P SMD datasheet.pdf
RES 3.36K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CTV 30C MIXED SKT J/N RECP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3V 10UA datasheet.pdf