Cornell Dubilier Electronics WMF2S15K
WMF2S15K picture photo
Mfg. Part Number
WMF2S15K
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 250VDC AXIAL
Datasheet Download
WMF2S15K.pdf
Availability of WMF2S15K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
WMF2S15K Order Process
Ship out your order
Specifications of WMF2S15K
Internal Part NumberEIS-WMF2S15K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.264" Dia x 0.563" L (6.70mm x 14.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WMF2S15K
Related LinksWMF2, WMF2S15K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
WMF2S15K Details Description
Related parts for WMF2S15K
RELAY SSR 10A ZERO 200-240VAC IN datasheet.pdf
IC DIVIDER DIV X2 ECL 5V 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8DIP datasheet.pdf
RES 680K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf