Kingbright WP1503CB/GD
WP1503CB/GD picture photo
Mfg. Part Number
WP1503CB/GD
Manufacturer
Product Category
LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Brief Description
5MM RA.GRN.LED
Datasheet Download
WP1503CB/GD.pdf
Availability of WP1503CB/GD
QUANTITY
WP1503CB/GD Order Process
Ship out your order
Specifications of WP1503CB/GD
Internal Part NumberEIS-WP1503CB/GD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelWP1503CB/x.sldprtWP1503CB/x.proWP1503CB/x.igsWP1503CB/x.stp
Standard Package500
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Series-
PackagingBulk
ColorGreen
Wavelength - Peak565nm
ConfigurationSingle
Current20mA
Millicandela Rating50mcd
Viewing Angle60°
Lens TypeDiffused, Tinted
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm
Voltage Rating2.2V
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WP1503CB/GD
Related LinksWP150, WP1503CB/GD Datasheet, Kingbright Distributor
WP1503CB/GD Details Description
Related parts for WP1503CB/GD
RES SMD 249 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EVAL MOD FOR SN65LVDS122 datasheet.pdf
IC OP AMP SS LP 8-UMAX datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
JOINING KIT 62.99X31.5" BEIGE datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 430MA 550 MOHM datasheet.pdf
FUSE HOLDER 32V 40A PANEL MNT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 316 OHM 1% 10W datasheet.pdf
#25501-01005 datasheet.pdf
V606(BWB)02-001 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf