Kingbright WP1533AA/GD14V-W152
WP1533AA/GD14V-W152 picture photo
Mfg. Part Number
WP1533AA/GD14V-W152
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
LED 4.7MM 565NM GRN 6"LD PNL MNT
Datasheet Download
WP1533AA/GD14V-W152.pdf
Availability of WP1533AA/GD14V-W152
QUANTITY
WP1533AA/GD14V-W152 Order Process
Ship out your order
Specifications of WP1533AA/GD14V-W152
Internal Part NumberEIS-WP1533AA/GD14V-W152
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series-
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage14V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.25" (6.35mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 4.70mm
Millicandela Rating25mcd
Wavelength - Peak565nm
Viewing Angle60°
Termination StyleWire Leads - 6" (152.40mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WP1533AA/GD14V-W152
Related LinksWP1533AA/, WP1533AA/GD14V-W152 Datasheet, Kingbright Distributor
WP1533AA/GD14V-W152 Details Description
Related parts for WP1533AA/GD14V-W152
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 20MA SC82AB datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 20 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf