Vishay/BCcomponents MCT06030C2498FP500
MCT06030C2498FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C2498FP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.49 OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C2498FP500.pdf
Availability of MCT06030C2498FP500
QUANTITY
MCT06030C2498FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C2498FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C2498FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C2498FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C2498FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C2498FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C2498FP500
IC ADC 12BIT DUAL 250KSPS 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC FIFO SS 1024X36 6NS 144-BGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
RACK STEEL 24.5X21X30 BLK datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG GRY 3000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 2.7MM LT BLUE datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
85OHM MEZZANINE EXTRACT TOOL datasheet.pdf
CAP FILM 160NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf