JAE Electronics WP3-P064VA1-R6000
WP3-P064VA1-R6000 picture photo
Mfg. Part Number
WP3-P064VA1-R6000
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 0.4MM 64POS DUAL SMD
Datasheet Download
WP3-P064VA1-R6000.pdf
Availability of WP3-P064VA1-R6000
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
WP3-P064VA1-R6000 Order Process
Ship out your order
Specifications of WP3-P064VA1-R6000
Internal Part NumberEIS-WP3-P064VA1-R6000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWP Series Board-to-Board Connector
PCN Obsolescence/ EOLWP3 Series 02/Oct/2015
Standard Package6,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesWP3
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions64
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights1mm
Height Above Board0.033" (0.84mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WP3-P064VA1-R6000
Related LinksWP3-P064, WP3-P064VA1-R6000 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WP3-P064VA1-R6000 Details Description
Related parts for WP3-P064VA1-R6000
IC REG LDO -9V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.022" .150" datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.7A TO-92 datasheet.pdf
GDT 230V 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NPO 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 18.67MM datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP POLYMER 12UF 20% 50V SMD datasheet.pdf