JAE Electronics WP3-S016VA1-R500
WP3-S016VA1-R500 picture photo
Mfg. Part Number
WP3-S016VA1-R500
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 0.4MM 16POS DUAL SMD
Datasheet Download
WP3-S016VA1-R500.pdf
Availability of WP3-S016VA1-R500
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
WP3-S016VA1-R500 Order Process
Ship out your order
Specifications of WP3-S016VA1-R500
Internal Part NumberEIS-WP3-S016VA1-R500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWP Series Board-to-Board Connector
Featured ProductWP3 Series Board-to-Board Connectors
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesWP3
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions16
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights1mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WP3-S016VA1-R500
Related LinksWP3-S016, WP3-S016VA1-R500 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WP3-S016VA1-R500 Details Description
Related parts for WP3-S016VA1-R500
IC DSC 16BIT 132KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 3.48 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.5MM datasheet.pdf