JAE Electronics WR-30P-VF-N1
WR-30P-VF-N1 picture photo
Mfg. Part Number
WR-30P-VF-N1
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 0.5MM 30POS SMD
Datasheet Download
WR-30P-VF-N1.pdf
Availability of WR-30P-VF-N1
QUANTITY
WR-30P-VF-N1 Order Process
Ship out your order
Specifications of WR-30P-VF-N1
Internal Part NumberEIS-WR-30P-VF-N1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package102
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesWR
PackagingTray
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions30
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm, 4.5mm, 7mm
Height Above Board0.118" (3.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WR-30P-VF-N1
Related LinksWR-30P, WR-30P-VF-N1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WR-30P-VF-N1 Details Description
Related parts for WR-30P-VF-N1
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 9/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 76.8MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 50V 10% 3024 datasheet.pdf