Stackpole Electronics Inc. WRF2JT120R
WRF2JT120R picture photo
Mfg. Part Number
WRF2JT120R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES WW 2W 120 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
WRF2JT120R.pdf
Availability of WRF2JT120R
QUANTITY
WRF2JT120R Order Process
Ship out your order
Specifications of WRF2JT120R
Internal Part NumberEIS-WRF2JT120R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWRF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-80/ +900ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.630" L (5.00mm x 16.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WRF2JT120R
Related LinksWRF2J, WRF2JT120R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WRF2JT120R Details Description
Related parts for WRF2JT120R
COMMON MODE CHOKE 470UH PC MT datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 44POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN SPRING 20POS SNGL .137 PCB datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC COMPARATOR SGL OD OUT 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 200MW 1005 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.09K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 247V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
LSF-SMT 5.00/03/90 1.5SN BK datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf