TT Electronics/Welwyn WRM0204C-390KFI
WRM0204C-390KFI picture photo
Mfg. Part Number
WRM0204C-390KFI
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 390K OHM 1% 1/4W 0204
Datasheet Download
WRM0204C-390KFI.pdf
Availability of WRM0204C-390KFI
QUANTITY
WRM0204C-390KFI Order Process
Ship out your order
Specifications of WRM0204C-390KFI
Internal Part NumberEIS-WRM0204C-390KFI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWRM
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseMELF, 0204
Supplier Device Package0204
Size / Dimension0.061" Dia x 0.146" L (1.55mm x 3.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WRM0204C-390KFI
Related LinksWRM0204, WRM0204C-390KFI Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
WRM0204C-390KFI Details Description
Related parts for WRM0204C-390KFI
KIT DEV BC5-FM datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 24VOUT datasheet.pdf
SNSW 10A SLDR NONE datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M2 datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 16QFN datasheet.pdf
ION BAR ASSEMBLY datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf